Hos BetaPack forhandler vi pro clima SOLITEX ADHERO – en avanceret og specialudviklet membran, som giver effektiv og langvarig beskyttelse til CLT-konstruktioner. Membranen er designet til at kombinere lufttæthed, vandtæthed og maksimal diffusionsåbenhed, hvilket gør den ideel til moderne træbyggeri, hvor kravene til både ydeevne og fleksibilitet er høje.
Fordele ved SOLITEX ADHERO
- Beskytter konstruktionen og er permanent diffusionsåben
- Tillader, at konstruktionen kan udtørre, men er samtidig vandtæt
- Fuldt klæbende bagside gør installationen enkel og hurtig
- Klæber selv på let opfugtede underlag – som beton, brædder, krydsfiner og CLT-elementer
- UV-stabil i op til 3 måneder
- Kan indgå permanent i konstruktionen eller fjernes efter behov
- Temperaturbestandighed helt ned til -40 °C
Anvendelse og egenskaber
SOLITEX ADHERO er udviklet til at beskytte træbaserede konstruktioner – særligt CLT-elementer, som ofte udsættes for gentagne fugtpåvirkninger under byggeriet. Disse fugtpåvirkninger kan medføre revnedannelser, delaminering og i sidste ende utætheder. Med SOLITEX ADHERO sikrer du en effektiv afdækning og forlænger konstruktionens levetid.
Den fuldt klæbende bagside gør det nemt at montere membranen direkte på byggepladsen eller på fabrikken, og installationen kan gennemføres selv i vådt vejr. Membranen er luft- og vandtæt udefra, men tillader indefra kommende fugt at diffundere ud – hvilket er helt afgørende for et sundt og tørt byggeri.
Takket være den lave Z-værdi kan membranen forblive i konstruktionen som en varig løsning, men den kan også fjernes efter behov – uden at efterlade skader eller påvirke konstruktionens funktion.
Hos BetaPack oplever vi stor efterspørgsel på løsninger, der kombinerer beskyttelse og byggeteknisk effektivitet – og netop her har SOLITEX ADHERO vist sig som et af de stærkeste valg til CLT. Membranen er udviklet med virkelighedens byggeplads i fokus og er skabt til at fungere, selv når forholdene er krævende.
Vil du vide mere om SOLITEX ADHERO og de mange fordele ved produkterne, er du velkommen til at kontakte Per Morten Sohn på tlf. +45 30 73 93 13 eller ps@betapack.dk - eller Peter Buch Nielsen på tlf. +45 21 28 03 68 eller pbn@betapack.dk.
OBS: Byggeskadefonden advarer! Se nedenstående artikel fra Ingeniøren ang. CLT elementer: Artikel fra ingeniøren

Lad os sammen finde
den rette løsning til jer
BetaPack tilbyder mere end bare produkter – vi tilbyder samarbejde og partnerskab. Kontakt os for en uforpligtende samtale, og hør mere om, hvordan vi kan hjælpe dig med at skabe løsninger, der matcher dine behov.

Læs flere succeshistorier som denne
AEROSANA VISCONN et dampspærreprodukt lidt ud over det sædvanlige
God og effektiv isolering af en bygning er vigtig, og når man snakker om isolering, er det ikke til …
BetaPack og Milton Huse - et samarbejde der huser mange fordele
Når Milton Huse bygger huse, bruger de kun kvalitetsprodukter, og byggeprocessen skal helst gå så gn …
Vores komplette radonsikringssystem testet ved SBI med gode resultater
Forskere fra Statens Byggeforsikringsinstitut (SBI) har testet 10 forskellige membransystemer til ra …